Svako doba godine nosi i određene probleme na koži, stoga možemo reći da je koža živi organ i reflektuje naš lifestyle i način kako se ophodimo prema njoj.
Piše: Dr. Kerim Alendar, dermatovenerolog
U porodici Alendar briga o koži je prisutna već dugi niz godina. Tako je medicina odabrala i našeg sagovrnika za ovaj broje časopisa Beautiful dr. Kerima Alendara specijalistu dermatovenerolog. Pored dermatologije, veliko interesovanje je pokazao prema dermatohirurgiji, estetskoj dermatologiji i anti age medicini. Današnji trendovi koji prate vrijeme u kojem živimo, te želja za konstantnim usavršavanjem, novitetima, odveli su ga na mnogobrojne regionalne i svjetske kongrese i edukacije. Član je evropske asocijacije dermatovenerologa, svjetske asocijacije dermatohiruga, asocijacije za borbu karcinoma kože itd. U nastavku vam donosimo naš intervju sa dr. Kerimom Alendarom.
Kažu da je čovjek najsretniji kada radi posao koji voli, a ja sa sigurnošću mogu reći da svaki dan na posao idem sa zadovoljstvom.
Kako ste odabrali ovu specijalizaciju i šta vas je potaknulo da se bavite tim?
S obzirom da dolazim iz ljekarske porodice, mogu reći da je medicina mene izabrala i privukla me sebi. Od ranog djetinjstva želeći da se bavim medicinom, upisao sam srednju medicinsku školu. Po završetku srednje medicinske škole, počeo sam raditi i pomagati svom ocu (koji je također dermatolog) u njegovoj privatnoj ordinaciji. Tokom studija i kroz rad sa ocem, rodila se i ta želja da nastavim porodičnu lozu i da idem na specijalizaciju iz dermatologije. Ove godine ordinacija dr. Alendar slavi 20 godina svog postojanja, te konstanto nastojimo pratiti svjetske trendove kako iz oblasti dermatovenerologije, tako i iz oblasti estetike, te da našim pacijentima pružimo najbolju uslugu i najbolji proizvod u konačnici.
Koji su najčešći problemi sa kožom sa kojima se susrećete u svojoj praksi i kako se nosite s njima?
Od najčešćih patoloških stanja kože sa kojima se svakodnevno susrećem izdvojio bih, mladalačke akne, alergije, seboroični dermatitis, rosaceu, psorijazu itd… U današnje vrijeme postoje, da nazovem „poteškoće“ prilikom liječenja nekih oboljenja i terapije istih, u odnosu na prije 20-30 godina. Na prvu će ovo malo kontradiktorno zvučati, jer sve napreduje i danas imamo mnogo više terapijskih mogućnosti i preparata za njegu kože, nego prije 30 godina. Međutim danas svi imamo pristup većem broju informacija, savjeta za liječenje putem interneta, društvenih mreža, tv reklama i slično. Tako da jako često pacijenti istražuju sami, liječe se sami i nakon izvjesnog vremena kada vide da zapravo ”njihova dijagnoza” nije ispravna, obrate se ljekaru. U tom slučaju, prvo se mora popraviti šteta od prethodne terapije, a tek onda liječiti problem koji zaista jeste.
Možete li objasniti važnost hidratacije kože i kako ona utiče na njeno zdravlje i izgled?
U kasnim dvadesetim počinjemo da primjećujemo prve znakove starenja kože. Smanjena proizvodnja kolagena, smanjenje volumena, genetika, su samo neki od faktora za pojavu prvih bora, izgled dehidrirane i umorne kože, pojavu podočnjaka itd… Ako na to dodamo ultravioletne zrake kojima smo izloženi, cigarete, aerozagađenje, stres, proces starenja se može znatno ubrzati. Hidratacija je itekako bitna, kako bi sjaj i elastičnost kože što duže zadržali. Pored kozmetičkih i dermatokozmetičkih proizvoda s hijaluronskom kiselinom, glicerinom, peptidima, ceramidima, potrebna je unutrašnja hidratacija konzumiranjem dovoljne količine vode, uzimanjem suplemenata kao što su kolagen, vitamin B, vitamin D i drugo.
Kako se sezonske promjene mogu odraziti na potrebe hidratacije kože, i imate li savjete za prilagodbu rutine njege kože tokom godine?
Koža predstavlja prvu barijeru našeg organizma ka vanjskom svijetu i koža je prva na udaru od vanjskih faktora. Tako da se sezonske promjene na koži itekako mogu primjetiti. Zimi se češće javljaju pacijenti sa suhom i ispucalom kožom od vjetra i hladnog zraka. Ljeti imamo masnu kožu sa upalnim promjenama tipa akni, upala korijena dlake. Tokom proljetnog i ljetnog perioda, česte su alergijske reakcije na koži, ujedi insekata, dok nam jesen donosi promjene na mladežima uslijed neadekvatnog izlaganja suncu tokom ljeta. Svako doba godine nosi i određene probleme na koži, stoga možemo reći da je koža živi organ i reflektuje naš lifestyle i način kako se ophodimo prema njoj.
Koji su najvažniji koraci koje ljudi mogu poduzeti kod kuće kako bi održali optimalnu hidrataciju kože?
Neophodno je poznavati svoj tip kože i shodno tome treba prilagoditi svakodnevnu njegu kože. Cleanseri za lice, pilinzi za kućnu upotrebu će očistiti kožu, skinuti površni oštećeni sloj i pripremiti kožu za hidratantne kreme i serume. Serumi, Vitamin C, retinol, niacinamid, kolagen, kreme za hidrataciju, kreme za masnu kožu, svi ovi preparati imaju pozitivan učinak kada ih koristimo u pravo vrijeme i na pravi način. Svakako ne treba izostaviti i hemijske pilinge, pomlađivanje kože sa plazmom obogaćenom trombocitima PRP, hidroboosteri, mezoterapiju, dermapen, profhilo i ostale tretmane, koji će uz minimalno invazivni pristup, učiniti mnogo benefita za njegu, hidrataciju i mladoliki izgled kože.
Da li nam možete reći nešto više o PRP tretmanu?
PRP eng. Platelet Rich Plasma je tretman koji se izvodi sa vlastitom krvi pacijenta, a tretiramo kožu lica, vrata, dekoltea i šaka. Nakon što izvadimo krv pacijenta, krv se centrifugira u posebnim epruvetama i dobijemo pročišćeni i obogaćeni dio krvi zvani plazma. Izolovani faktori rasta i matične stanice imaju jak efekat pomlađivanja, stvaraju novi kolagen, smanjuju bore, potiču regeneraciju kože i nadoknađuju volumen. Glavni učinak PRP-a je potaknuti fiziološke procese regeneracije uz pomoć vlastitog organizma na 100% prirodan način bez mogućnosti nastanka alergijskih reakcija.
Postoje li određeni kandidati koji nisu prikladni za PRP tretman? Koje su kontraindikacije?
PRP tretman se ne preporučuje raditi tokom trudnoće i dojenja. Osobe koje uzimaju antikoagulantnu terapiju, par dana prije tretmana trebaju prekinuti terapiju uz konsultaciju ljekara. Kod osoba koje su sklone keloidima, moramo biti jako oprezni. Kontraindikacije za tretman su trenutne infekcije, tipa herpesa, upalna stanja na koži, otvorene rane itd…
Koju poruku šaljete našim čitaocima?
Adekvatnom njegom, hidratacijom i unošenjem potrebnih nutrijenata, učinit ćemo našu kožu otpornijom, usporiti proces starenja i odgoditi nastanak prvih bora na našoj koži. Korištenje krema sa zaštitnim- SPF faktorom spriječava pojavu hiperpigmentacija, pojačan gubitak kolagena i što je najvažnije nastanak karcinoma kože. Koža je organ koji vidimo, stoga možemo sami uočiti neuobičajene promjene na koži, pratiti svoje madeže i pojavu novih, te svaki neuobičajen proces na našoj koži treba nam biti znak za posjetu ljekaru.