Mirha Skakić: Regulacija tjelesne mase obično biva prioritet ili cilj kada je stanje već alarmantno, odnosno vezano je za potencijalni razvoj određenih komplikacija

0

Zdrava ishrana podrazumijeva balansiranu, uravnoteženu i svrsishodnu ishranu. Imajući ovo na umu, interisanje zdrave ishrane u svakodnevni život moralo bi obuhvatiti nekoliko koraka.

Intervju: Mirha Skakić, magistra nutricionizma

BIOGRAFIJA: Mirha Skakić je vlasnica Nutricionističkog centra NutriSano, u okviru čega djeluje i radi kao nutricionistica, sa velikom željom i strašću da pruža podršku  pozitivnim promjenama u životima drugih ljudi. Zvanje magistra prehrambene tehnologije, usmjerenje Nutricionizam, stekla je završetkom master studija na Univerzitetu u Tuzli, čemu je prethodilo srednjoškolsko obrazovanje u Medicinskoj školi Tuzla. Njena interesovanja su se još od ranih godina protezala od prirodnjačkih nauka, poput biologije, hemije, fizike, sve do društvenih usmjerenja. Aktivistička iskustva, ali i prvo zaposlenje, stekla je kroz rad u različitim fondacijama i angažman u nevladinim organizama, na pozicijama usmjerenim na projektni menadžement i jačanje kapaciteta lokalnih zajednica. Po završetku prvog ciklusa studija, raznolikost njenog iskustva nastavila se graditi kroz stručno usavršavanje u laboratoriji za analitičke metode, što je približilo struci. Istinska životna promjena uslijedila su po završetku master studija, kada je za svoj fokus djelovanja izabrala isključivo nutricionizam, kao nauku sadašnjosti i budućnosti, sa širokom lepezom mogućnosti. Od 2021. angažovana je kao spoljna saradnica na projektima i programima Edukacijskog centra Nahla Tuzla, kao savjetnica za ishranu, čime započinje individualni rad sa klijentima, razvijajući poslovni model u skladu sa učestalošću zdravstvenih stanja i oboljenja.

Ljeto, sezona kada se sunce nudi svoje najsvjetlije zrake, a plaže pozivaju na uživanje, često nas potiče da osvijestimo svoje prehrambene navike i prigrlimo zdraviji način života. Upravo o tome ćemo razgovarati s istaknutom stručnjakinjom za nutricionizam, Mirhom Skakić.  Mirha je magistra nutricionizma i veliki zaljubljenih u zdravu ishranu koja ima veliko iskustvo u  razumijevanju potreba ljudskog tijela. Mirha nam donosi vrijedne savjete i uvide kako postići balansiranu ishranu koja će podržati naše ciljeve za ljepotom i vitalnošću.

Kako bismo započeli, možete li nam reći nešto više o vašem putu i kako ste postali zaljubljenik u zdravu ishranu?

Još od ranog djetinjstva zanimala sam se za uticaje iz vanjskog svijeta na unutrašnje stanje čovjeka, kako fizički, tako i emotivno. Vrlo brzo, kroz srednjoškolsko obrazovanje sam krenula istraživati brojne aspekte toga, učiti o njima, a u slobodno vrijeme sam se počela baviti fitnessom. Upravo spoj ovih elemenata u privatnom životu probudio je razmišljanja poput: zašto smo svi različiti, od čega je to ljudski organizam sačinjen, kako lično možemo uticati na svoje sudbine vezane za zdravlje…Zdrava ishrana je postala početak i kraj odgovora na to. Mi smo zaista prezentacija naše genetike, navika i stila života, tako da je ulazak u svijet nutricionizma bio najlogičnija I najbolja odluka koju sam mogla donijeti u ranoj zreloj dobi, kada sam fokus svog djelovanja stavila na studiranje, izučavanje i prakticiranje metoda koje su bile nutricionistički pristupi sa veoma kvalitetnim stručnim temeljima.

Sol je sastavni dio mnogih jela, ali koliko je zapravo korisno ili štetno prekomjerno konzumiranje soli?

Pretjerivanje u bilo čemu općenito nije poželjno, jer vodi ka određenim krajnostima, koje su često neželjene posljedice. Upravo takva situacija je i sa prekomjernim konzumiranjem soli. Sol je u našem organizmu neophodna, radi brojnih uloga, ali višak dovodi do komplikacija koje su najčešće vezane za kardiovaskularne bolesti, visok krvni pritisak, moždani udar ili bubrežna oboljenja. Posebnu pažnju treba obratiti na konzervirane namirnice, mesne proizvode koji prolaze procese salamurenja, namirnice sa produženim rokom trajanja i sl. jer su to najčešće oblici koji sadrže značajne količine soli dodane primarnim namirnicama.

Detox dijete su prilično popularne, ali postoji li pravi način za detoksikaciju organizma, a da ne narušimo ravnotežu nutrijenata?

Detox dijete su poznate unazad 20-ak godina, kao alat koji ima za cilj da u kratkom vremenskom periodu “eliminiše” toksine ili određeni višak iz organizma, a da paralelno dovede do željenog estetskog rezultata. Kako ne postoji čarobna tableta, koja bi se koristila za detoksikaciju organizma ili regulaciju tjelesne mase, tako ne postoji niti jedan napitak koji bi mogao za kratak vremenski period od nekoliko dana ili nekoliko sistemski planiranih obroka učiniti čudo. Prihvatanje takvog sistema obročenja skoro sa sigurnošću vodi do disbalansa u unosu makro i mikronujtrijenata, kao i kontrole stvarnih I poželjnih metaboličkih reakcija koje se svakodnevno odvijaju.

Kako bi ste savjetovali nekome ko se želi prebaciti na vegetarijansku ili vegansku ishranu, ali nije siguran kako osigurati sve potrebne nutrijente?

Vegetarijanska ili veganska ishrana su često modeli ishrane koju pojedinci biraju iz zdravstvenih, etičkih i drugih razloga, tako da je za početak vrlo bitno razjasniti zašto mijenjamo životni stil i navike, a onda se informisati o potencijalnim rizicima. Najčešći potencijalni rizici se ogledaju u mogućim nutritivnim deficitarnostima, pa je nužno da se prije takve odluke osiguraju dovoljne zalihe brojnih makro i mikronutrijenata ili informiše o potrebi suplementiranja onim nutrijentima koji će biti manje prisutni u daljoj ishrani, a ovo se posebno odnosi na: željezo, vitamine B skupine (sa akcentom na B9 i B12), kalcij, proteine itd. S obzirom na to da se ovi nutrijenti više neće unositi kroz namirnice životinjskog porijekla, najbitniji savjet ili uputa bi bio da se sistemski planira prelaz na drugačiju ishranu i da se osobe posavjetuju sa stručnim licem koje bi ih što lakše i stručnije uvelo u očekivajuće promjene.

Koje su vaše preporuke za ljude koji imaju problema s kontrolom tjelesne težine, a žele postići zdravu ravnotežu?

Regulacija tjelesne mase obično biva prioritet ili cilj kada je stanje već alarmantno, odnosno vezano je za potencijalni razvoj određenih komplikacija. Zbog toga ću pokušati biti vrlo iskrena i reći ono što je u praksi bitno. Tjelesna masa se ne povećava tako lako i taj proces ne traje kratko. Upravo to nam govori da se ni njeno umanjivanje ne može desiti u nerealno kratkom vremenskom periodu, nego prvenstveno zahtijeva vrijeme, disciplinu i stručan pristup. Osoba koja imaj ovakav izazov ispred sebe, na takvo putovanje transformacije ne treba kretati sama. Stručna podrška, koja je često nutricionistička, psihološka, endokrinološka… umije biti od krucijalnog značaja.

Često se govori o važnosti hidratacije. Kako voda može utjecati na naše zdravlje i izgled?

U ljudskom organizmu se nalazi i do 75% vode, a ona kao takva nikada nije prisutna u samostalnom obliku nego je vezana i pohranjena sa drugim molekulima. Bez vode život zaista ne bi bio moguć, i to od ćelijskog nivoa pa dalje. Bilo koji procesi stvaranja ili razgradnje, regeneracije ili osnaživanja organizma, nisu mogući bez dovoljnog prisustva vode. U naš organizam ona ne može drugačije dospjeti nego unosom kroz hranu i tečosti, a potrebe za vodom su različite. Stoga je važno znati koja je to količina vode na dnevnom nivou koja nam je minimalno potrebna za sve ove uloge. Prvi nedostaci vose u organizmu se najlakše manifestiraju kroz sitne bore na koži, pojavu promjena vezanih za pigmentacije, oticanja dijelova tijela ili esktremiteta, promjenu boje oko očiju ili usana, a to nam upravo govori da trebamo pratiti nabrojane karakteristike kao simptome koji mogu biti od pomoći, posebno onda kada zbog drugih obaveza ne stižemo da razmišljamo o ovako značajnim stvarima.

Postoji li neka hrana ili piće koje biste preporučili kao tajnu za zdravu i sjajnu kožu?

Tajna zdrave i sjajne kože kombinacija je sljedećih faktora: njege, ishrane, hidratacije i odmora. Međutim, svaki od ovih segmenata vrlo je značajan, ali o bitnosti ishrane u ovom pogledu možemo govoriti sa posebnim akcentom, jer ona može poboljšati trenutna stanja ili prevenirati neke nove komplikacije. S tim u vezi, najznačajnije uloge skoro pa jednako pripadaju omega-3 masnim kiselinama, vitaminima A, C i E koji su jaki antioksidansi, a kombinacije sa jednim ili više njih najlakše možemo pronaći u: ribi, sjemenkama, orašastim plodovima, svježem voću i povrću, te balansiranju količine hrane I potreba tijela za odoređenim kcal.

Kako se zdrava ishrana može integrirati u svakodnevni život osobe koja je uvijek u pokretu i ima malo vremena za pripremu obroka?

Zdrava ishrana podrazumijeva balansiranu, uravnoteženu i svrsishodnu ishranu. Imajući ovo na umu, interisanje zdrave ishrane u svakodnevni život moralo bi obuhvatiti nekoliko koraka. Prvi je prihvatanje činjenica vezanih za trenutno opće i zdravstveno stanje, potom planiranje ishrane za nekoliko dana unaprijed, a onda održavanje discipline u kreiranju i terminki uslovljenom konzumiranju namirnica. Jedino tako, navike se polako kreiraju, i postaju trajne – a to I jeste suština I moja lična želja svaki put u radu sa klijentima.

Koji su vaši savjeti za održavanje mentalnog zdravlja kroz ishranu?

Održavanje mentalnog zdravlja u današnjen svakodnevnom životu često zahtijeva i  uključenost stručne osobe, što može postati zanimjiv i veoma značajan segment u radu na samom sebi. Mentalno zdravlje pnekad biva zanemareno, u smilu prostora i vremena koje odrasli, zreli, ljudi sebi posvete kroz sesije, edukacije ili terapije namijenjene ovoj svrsi. Međutim, realnost govori da se brojne osobe  bez ili sa problemom vezanog sa ishranom teško odlučuju na posjetu stručnim osobama i otvaranju dubljih tema usmjerenih ka tome. S tim u vezi, voljela bih da ove riječi budu dodatni motiv koji će pomoći onima koji se trenutno nalaze na raskrsnici nekih novih uloga, da proces prilagođavanja i promjene ispune novim stručnim uputama i ljudima koji donose pozitivnu energiju.

Za kraj Vaša poruka za čitatelje?

Vjerujmo da čuda postoje, ali znajmo da je snaga tog čuda u nama. Ako želimo bolje, ljepše i zdravije živjeti svakodnevnicu i sve ono što život nosi, zaista moramo misliti ko smo to mi u “svoja četiri zida”. To mora biti osoba koja teži zdravlju, napretku, razvoju…, a da uz to razvija ljubav i empatiju u svome srcu. Sve to, stepen po stepen, treba prihvatati kao izazov, a ne kao problem i na vrlo ugodan način usvojiti nove ili drugačije vrijednosti koje će se dalje njegovati.

Moguće je, a samo hrabri ne odustaju.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here