Vahida Mustafić: Pilates je jako sigurna metoda vježbanja koja je, ako se provodi ispravno, potpuno sigurna metoda i tokom raznih rehabilitacijskih procesa

0

Ključ svega je da ljubav prema ovom pozivu prenosim u aktivnost.

Intervju: Vahida Mustafić, Magistar fizioterapije i certificirana instruktorica pilatesa

Vahida Mustafić, 28-godišnjakinja iz Blagaja, malog turističkog naselja pored Mostara, ima bogato iskustvo u karate sportu, gdje je postigla zvanje majstora karatea crni pojas 2. DAN. Nakon završetka Opće gimnazije u Mostaru, odlučila se posvetiti studiju kliničke fizioterapije na Fakultetu zdravstvenih studija, postigavši titulu magistra iste. Njezin strastveni interes za pokret, zdravlje, sport i rehabilitaciju rezultirao je osnivanjem Fitness i Fizio Centra “Elevate Life” prije nekoliko mjeseci, zajedno sa njezinim partnerom.

Za početak, recite mi nešto više o sebi?

Moje ime je Vahida Mustafić, imam 28 godina i živim u Blagaju, malom turističkom naselju pored Mostara. Od malih nogu sam u karate sportu, te trenutno majstor karatea crni pojas 2. DAN. Sav taj razvoj kroz sport me je odveo do toga da, nakon završene Opšte gimnazije u Mostaru, upišem Fakultet zdravstvenih studija, petogodišnji studij kliničke fizioterapije, postanem magistar iste, te uvežem ono što volim i živim – pokret, zdravlje, sport i rehabilitaciju. Prije par mjeseci, sa svojim partnerom, pokrećem vlastiti Fitness i Fizio Centar „Elevate Life“.

Možete li opisati svoje iskustvo u području fizioterapije i kako vas je to dovelo do odluke da postanete certificirani instruktor pilatesa?

Nakon završenog dodiplomskog studija kliničke fizioterapije počinjem raditi u fitness centru u Mostaru gdje se zadržavam 3 godine. Rad se bazirao na rad sa zdravom populacijom ljudi, rekreativcima koji su prepoznali značaj pokreta i treninga za  vlastito zdravlje. U međuvremenu  dajem otkaz te završavam diplomski studij i provodim godinu dana u Domu zdravlja „Stari Grad“ gdje se više susrećem sa kliničkom fizioterapijom. U istom tom periodu uporedo prisustvujem na par edukacija iz oblasti fizioterapije, a jedna od njih je i Mat Pilates, odnosno Pilates na prostirkama. Kroz dosadašnje iskustvo shvatila sam da kao zdravstveni radnik, fizioterapeut, ne želim da se  fokusiram samo na rehabilitacijske procese već svakako želim osvjestiti ljude o značaju tjelovježbe za prevenciju ozljeda, za vitalnost i funkcionalno tijelo dugoročno kroz život i za život.

Koje su prednosti kombinovanja fizioterapije s pilatesom u rehabilitacijskom procesu?

Pilates je jako sigurna metoda vježbanja koja je, ako se provodi ispravno, potpuno sigurna metoda i tokom raznih rehabilitacijskih procesa. Nažalost, na našim područjima još uvijek smo suženih vidika i oslanjamo se najčešće na zastarjele metode. Pilates se preporučuje i u razdoblju rehabilitacije i postrehabilitacije jer ubrzava proces oporavka vraćajući i odrzavajuci mišićni tonus, snagu mičića, pokretljivost zglobova, a kako sam već spomenula, uz kontrolisano i pravilno provođenje. Svakako, Pilates pristup je modificiran ovisno o stanju na kojem se radi te pokazuje učinkovitost kod stanja kao sto su: bolovi u leđima, osteoporoza, Parkinsonova bolest, multipla skleroza…

Kako kontinuirano usavršavate svoje vještine kao fizioterapeut i instruktor pilatesa?

Ključ svega je da ljubav prema ovom pozivu prenosim u aktivnost. Čovjek možda i ne mora u svakom trenutku isto voljeti ono čime se bavi, ali je važno da zna zašto to radi. Klijenti s kojima radim, njihova volja i povratne informacije su mi inspiracija da radim i edukujem se. Danas nam je dostupno jako mnogo edukacija. Važno je izabrati one koje će nam koristiti. Pa i od edukacija od kojih možda nekada i nisam dobila ono što sam očekivala iskoristi se ono najbolje i ono s čime se slažem. Nakon odrađenih dosadašnjih edukacija trudim se naučiti koristiti naučeno i pratiti feedback za dalji rad, jer više nije bolje!

Kako biste opisali svoj pristup promicanju zdravog načina života među svojim klijentima?

Svjedoci smo sve više sjedilačkom načinu života i posljedicama istog. Moje djelovanje kao pojedinca usmjereno je na unapređenje kvalitete života kako bi se spriječile ozljede i nastanak bolesti, te zarad boljeg životnog stila i osjećaja. Primarno djelovanje je podsticanje rekretivaca na uključivanje tjelesne aktivnosti u svoju rutinu što povlači za sobom i ispravljanje drugih loših navika u životu pojedinca, izbacivanje pušenja, prekomjernog konzumiranja alkohola, lošeg načina prehrane… Jer aktivacija tijela povlači za sobom i pozitivnu aktivaciju uma.

Kako promovišete zdrav način života među svojim klijentima koji također žive u brzom tempu?

Pokušavam svojim primjerom, najviše putem društvenih mreža, da podstaknem što više ljudi da prije svega provode više vremena u prirodi, kroz planinarske ture ili naše obične dnevne šetnje (trčenje, vožnja biciklom) koje, ako su redovne, prave značajnu razliku za naš organizam. Zatim, kroz uvođenje tjelesne aktivnosti u vidu treninga više puta sedmično. Zadnje, ali ne manje važno, jeste da koliko god je bitno aktivirati tijelo toliko je btino i znati kada svom tijelu dati predah, znati kada je vrijeme stati i odmoriti.

Možete li nam reći nešto više o bowen terapiji za bebe?

Bowen terapija za bebe uključuje nekoliko pokreta za relaksaciju mišića smještenih uz kičmu i mišića dijafragme, uz primarno smirivanje nervnog sistema. Koristi se najčešće kod dojenačkih kolika (grčeva) ali i kod problema sa samom probavom, spavanjem, nemirom… Broj terapija varira od 2-6 u razmaku od otprilike sedam dana, zavisno od stanja i sposobnosti reakcije organizma.

Kako se kružni treninzi razlikuju od drugih oblika treninga, poput treninga snage ili kardio treninga, i koje su prednosti kružnih treninga za žene?

Kružni trening je naučno potvrđena učinkovita metoda poboljšanja općeg fitnessa, od kardiorespiratornih benefita do poboljšanja snage i izdržljivosti. Upravo bi opći fitness, odnosno ukupna kondicija trebala svima biti cilj, a ne napredovanje samo u jednom segmentu, a bez imalo ulaganja u druge sposobnosti. Kružni trening je upravo takvo rješenje – uključuje i poboljšava sve željene karakteristike.

Još i danas u fitness svijetu među ženama vlada teorija da se tegovi moraju izbjegavati u širokom luku, jer da bi u protivnom mogli dobiti koji gram mišića, pa s tim moram reći da:

– Da bi bili jaki trebate dizati veće težine

– Možete ojačati bez prevelikih promjena na masi

– Kad imate snagu imate podlogu za sve druge načine treniranja

Kako kružni treninzi mogu doprinijeti poboljšanju tjelesnog oblika, gubitku težine i općem zdravlju žena?

Kružni trening je zasigurno jedan od najboljih načina da se za relativno kratko vrijeme postignu osjetni rezultati, upravo iz razloga koje sam navela u odgovoru na prethodno pitanje. Generalno, značaj treninga za zdravlje žena je velik: bolja kompozicija (izgled) tijela, veća snaga, redukcija boli I smanjen rizik od povreda, veća gustoća kostiju (smanjen rizik od osteoporoze, kojoj su žene nakon menopauze sklone), kvaliteniji san, veće samopouzdanje I niz drugih prednosti.

Koju poruku šaljete našim čitaocima?

Sve što rade da rade za dugoročni cilj i napredak dubljeg značaja, da se dovoljno posvete svemu što naume za svoju dobrobit i dobrobit društva oko sebe. A uz sve to i još bitnije, da u cijelom procesu uživaju.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here