Veoma je tanka linija između lijepog i njegovanog s jedne strane i predimenzioniranog ili pretjerano naglašenog vještačkog izgleda s druge strane.
Intervju: Jelena Ilić – doktor stomatologije i sertifikovani doktor za estetsku i antiaging medicinu
Dr Jelena Ilić je doktor medicine specijaliziran za anti-aging medicinu, s bogatim iskustvom u primjeni estetskih procedura. Kroz svoju dugogodišnju praksu, drži se etičkih normi i standarda te uvijek stavlja sigurnost i zdravlje pacijenata na prvo mjesto. Osim toga, aktivno sudjeluje u podizanju svijesti o važnosti edukacije i transparentnosti u estetskoj medicini, posebno naglašavajući odgovornost svakog stručnjaka da pruža sigurnu i prirodnu estetiku. Kroz rad u SESIAM udruženju, dr Jelena Ilić je posvećena promociji sigurnih praksi i edukaciji javnosti, a također se protivi radu neovlaštenih osoba u ovoj delikatnoj oblasti medicine.
Estetska medicina postala je ključni dio modernog društva, u kojem fizički izgled često odražava društvene vrijednosti. Ipak, unatoč popularnosti i potražnji, važno je razumjeti koji su uvjeti za sigurnu i učinkovitu primjenu estetskih postupaka. Stručnost, etičnost i poštovanje zakonskih normi ključni su faktori za uspješan rad u ovom području. Ovaj tekst razmatra temeljna pitanja u vezi s izvođenjem estetskih procedura, odgovornostima doktora, pacijenata i važnostima pravilnog pristupa estetskoj medicini.
Koji su kriteriji i uvjeti koje stručnjaci moraju ispuniti kako bi obavljali estetske tretmane? Koje kvalifikacije i certifikate trebaju posjedovati da bi garantirali sigurnost i kvalitetu usluga koje pružaju?
Po zakonu RS estetske procedure mogu izvoditi samo doktori medicine i doktori stomatologije bilo koje specijalnosti, a koji su završili akreditovane kurseve iz oblasti anti-aging medicine, odobrene od strane Ministarstva zdravlja RS.
Koji su zakonski okviri i smjernice kada je riječ o lokacijama na kojima se estetske procedure smiju izvoditi? Kako odabrati sigurno i profesionalno okruženje za obavljanje ovih tretmana?
Ove procedure se mogu izvoditi samo u registrovanim zdravstvenim ustanovama kao što su ordinacije, poliklinike i bolnice.
Koje su smjernice u pogledu sigurnosti i kvalitete materijala koji se koriste u estetskim tretmanima? Kako se prati količina korištenih supstanci kako bi se postigao željeni, ali prirodan rezultat?
Materijali koji se koriste za ubrizgavanje u anti-aging medicini moraju biti registrovani u državi u kojoj se koriste. Dakle svi materijali moraju imati svoj jedinstveni broj pod kojim su zavedeni u registru medicinskih sredstava.
To podrazumeva da ovi materijali imaju svoje zvanične dristributere i da se mogu nabaviti u apotekama obzirom da govorimo o registrovanom medicinskom sredstvu. Važno je da kolege nabavljaju samo proverene materijale jer se u suprotnom može desiti niz komplikacija za koje je u tom slučaju odgovoran isključivo injektor.
Kako održati ravnotežu između želje za poboljšanjem i očuvanja prirodnog izgleda? Zašto je umjerenost ključna kada se izvode estetski tretmani i kako je važno ne pretjerivati s korekcijama kako bi rezultat bio što prirodniji?
Živimo u vremenu kada je fizički izgled gotovo odraz društvene vrednosti, sa čime se lično ne slažem ali to je činjenica. Veoma je tanka linija između lepog i negovanog sa jedne strane i predimenzioranog ili preterano naglašenog veštačkog izgleda sa druge strane.
Pre svega moramo znati da hijaluronski filer nije jedino sredstvo koje nam pruža mogućnost podmlađivanja. U estetskoj medicini postoji veliki broj materijala, uređaja i procedura koje se mogu primeniti tako da osoba nikada ne dođe do stanja veštačkog izgleda, a da pritom izgleda negovano i podmlađeno. Znanjem, iskustvom posvešćenošću i pravilnim pristupom pacijentu uvek možemo dobiti izuzetne rezultate, a da pritom ne narušimo prirodni sklad i pristojan izgled.
Kako je edukacija ključna za stručnjake u estetskoj industriji? Koji su načini na koje treba podizati svijest i osigurati transparentnost prema klijentima o mogućnostima, rizicima i očekivanjima estetskih procedura?
Ono što mi u SESIAM udruženju radimo godinama unazad, kako grupno tako i pojedinačno jeste slanje javnih apela građanima da dobro razmisle pre nego što se odluče za određenog doktora/injektora. Kao što sam već napomenula estetskom medicinom se po zakonu mogu baviti samo doktori medicine i stomatologije. Danas postoji veliki problem nadrilekarstva kako u RS tako i u regionu. Ljudi koji nisu obučeni za rad u ovoj oblasti, koji pre svega nisu doktori, doslovno ugrožavaju zdravlje, a neretko i život pacijenta.
Toga moraju biti svesni svi oni koji se odlučuju da bez ikakve provere odu kod nekoga samo zato što ima lep instagram profil ili mu je cena povoljnija. Svaki doktor koji je licenciran za rad u ovoj oblasti mora biti upisan u lekarsku odnosno stomatološku komoru. Svi imaju pravo da pozovu komoru i pitaju da li je određena osoba koja se predstavlja kao doktor estetske medicine, zaista to. Dakle još jednom apelujem na sve vaše čitaoce i javnost uopšte da dobro obrate pažnju i provere kod koga idu na estetske procedure.
Koje su etičke smjernice koje profesionalci u estetskoj medicini trebaju slijediti? Kako se standardi kvalitete i etike primjenjuju u svakodnevnoj praksi kako bi se osigurala sigurnost i zadovoljstvo pacijenata?
Svi mi koji se bavimo estetskom medicinom ili bilo kojom granom medicine, moramo strogo poštovati etičke norme. To znači da apsolutno uvek imamo u vidu da je najvažnije pravilo u medicini “Primum non nocere”, što znači “Prvenstveno ne naškoditi”. Dakle to se odnosi i na anti-aging medicinu. Daću vam primer iz moje prakse – ako mi dođe pacijent sa zahtevom da na sebi promeni nešto za šta ja duboko verujem da može da naruši njegov celokupan izgled ili možda zdravlje, beskompromisno to ne prihvatam. Okružena sam kolegama koji zasutpaju iste stavove i to je ono što je veoma važno u našem poslu. Onaj kome etičke i moralne vrednosti nisu na prvom mestu smatram da ne može biti dugoročno uspešan u svom poslu.
Mi radimo direktno sa ljudima, njihovim telom i zdravljem iako su estetski pacijenti mahom zdravi ljudi. Ipak tokom procedura može doći do privremenog ili trajno narušenog celokupnog zdravlja pacijenta i to mnogo češće onda kada se ne poštuju moralna i etička načela i onda kada ne postoji adekvatno znanje i iskustvo.
Dakle jedan filer više, ne može nam doneti takvo materijalno bogatstvo kakvo nam moralno i duhovno mogu doneti zadovoljni pacijenti i dato poverenje. To je ono što bi svima nama trebalo da bude primarni cilj.
Kako stručnjaci mogu jamčiti sigurnost pacijenata u svim fazama estetskih procedura? Koje mjere zaštite i provjere treba poduzeti kako bi se minimalizirali rizici i osigurala maksimalna sigurnost?
Pacijenti su i sa naše i sa zakonske strane potpuno zaštićeni. Ono što svi moraju da znaju to je da su ovo ozbiljne procedure koje mogu da dovedu i do određenih komplikacija. Ovakve komplikacije su retke ali je neophodno da pacijenti budu svesni da preuzimaju deo odgovornosti za sebe i ono sto žele da urade na sebi, zarad lepog izgleda. To ne znači da doktor nema nikakvu odgovornost, naprotiv. Odgovornost doktora podrazumeva posedovanje licence za rad, rad u odgovarajućoj ustanovi i korištenje odgovarajućih i zakonski odobrenih materijala i postupanje po savesti.
Kako će neko reagovati to nije odgovornost doktora ali jeste odgovornost doktora da pomogne pacijentu ukoliko dođe do neželjenih reakcija. Za 10 godina rada u ovoj oblasti nisam imala većih komplikacija, ali i one koje su se dogodile vrlo brzo su sanirane. To je ono sto je naša dužnost kao doktora i ono za sta smo školovani, dakle da prepoznamo i resimo komplikaciju u najkraćem mogućem roku. Moji pacijenti dobro znaju da ih uvek ispraćam sa rečenicom: “Javite mi se odmah ako primetite bilo šta neočekivano”. Zato je poverenje ono bez čega profesionalni uspeh ne bi bio moguć.
Kako estetski stručnjaci održavaju ravnotežu između estetskog savršenstva i sigurnosti pacijenata, te koliko je važna etička i profesionalna odgovornost u osiguravanju visoke kvalitete usluga? Također, kakva je regulativa u estetskoj industriji i kako standardi i nadzor osiguravaju usklađenost sa zakonodavstvom te zaštitu pacijenata?
Bezbednost pacijenata je iznad svega ali moramo znati da apsolutno bezbedna procedura gotovo da ne postoji, naročito kada govorimo o injektabilnim metodama. Zato je važno da sve anti-aging procedure izvodi stručno lice jer su tada rizici svedeni na minimum. Vrlo često pacijenti zamene reči bezbedno i prirodno. U estetskoj medicini se koriste prirodni materijali u smislu da su to materijali koji su biorazgradivi tj koje naše telo može da obradi i eliminiše vremenom.
Ipak ni sa jednim od tih materijala se nismo rodili i uvek postoji mogućnost da organizam razvije određen odgovor na tkzv strano telo, to je ono čega pacijenti moraju biti svesni. Ipak maksimalan nivo bezbednosti može se postići samo kada ove procedure izvodi stručno lice obučeno da prepozna i leči eventualne neželjene reakcije. Poverenje između pacijenta i doktora koji izvodi proceduru je od ključnog značaja. Kada ste sigurni da ste u rukama stručnog lica moj savet je da poslušate njegove sugestije. Polazeći od sebe znam da mogu stajati samo iza onih procedura za koje sam donela odluku da je etički izvesti.
Često pacijenti dolaze sa željama koje nije moguće ispuniti na način kako su oni zamislili iz više razloga. U tom slučaju opširno i argumentovano objasnim pacijentu koji je najbolji način kojim ćemo doći do efekta koji očekuje i u najvećem broju slučajeva pacijent prihvata moj predlog.
Ukoliko bi se desilo da pacijent ne prihvati predlog takve procedure ne izvodim jer ne mogu stajati iza onoga što inicijalno nije moje uverenje te da je najbolje za pacijenta. Zato savetujem mlađe kolege da nikada ne prihvataju da rade ono što se kosi sa njihovim uverenjem, dok pacijentima savetujem da poslušaju svog izabranog lekara.