Ana Jelačić: Najčešći izazovi su definitivno neadekvatan oblik kapka za određeni look koji klijent želi

0

Proizvode koje koristim biram isključivo po kvalitetu. Smatram da cijena ne govori da li je proizvod dobar ili loš.

Ana Jelačić je make-up artistica koja se bavila šminkanjem od svoje 17. godine. Bez formalne osnovne obuke, Ana je svoju karijeru izgradila kao samouki stručnjak, usavršavajući svoje vještine kroz različite kurseve i radionice. Njen profesionalni put započeo je spontano, kada je odlučila da za svoj 18. rođendan nauči kako da se našminka. Taj kurs nije samo ispunio njen lični cilj, već je promijenio tok njenog života jer ju je edukator primijetio i motivisao da nastavi s radom i dijeljenjem svojih radova na društvenim mrežama. Ana je brzo stekla prepoznavanje i povjerenje klijenata, te uspjela da razvije svoj prepoznatljiv stil šminkanja. Njena specijalnost je u jarkim bojama i sofisticiranim look-ovima, ali najčešće se oslanja na tehniku izblendanog eyeliner-a, oštre ivice i precizne konture lica. Iako prati trendove, Ana se trudi da ostane vjerna svom stilu, birajući tehnike i proizvode koji odgovaraju njenom umjetničkom izrazu. Kroz iskustvo, Ana je naučila da je najvažniji aspekt šminkanja – detaljna priprema kože, jer ona čini osnovu za svaki savršen look. Smatra da se savršenstvo može postići samo kroz preciznost, strpljenje i mnogo vježbe, te savjetuje sve koji žele ući u svijet make-upa da nikada ne odustaju i da stalno rade na usavršavanju svojih vještina.

Intervju: Ana Jelačić – make up artist

 Ana Jelačić je talentirana i strastvena make-up artistica koja se bavi šminkanjem više od tri godine, iako to vrijeme, kako sama kaže, djeluje kao da je provela čitav život u ovoj profesiji. Njena ljubav prema make-upu započela je još u mladosti, a profesionalni put započela je kao samouka šminkerka, koja je u svoju karijeru unijela mnogo posvećenosti i lične strasti. Kroz različite kurseve, radionice i iskustvo, Ana je izgradila prepoznatljiv stil i uspjela pridobiti povjerenje mnogih klijenata i učenica. Njen rad se odlikuje preciznošću, kreativnošću i sposobnošću da se prilagodi različitim tipovima lica, oblicima očiju i željama klijenata. Ovaj razgovor nudi uvid u njen profesionalni put, inspiraciju, tehniku i filozofiju koja je vodi u svijetu make-upa.

Možete li se predstaviti i reći nam nešto više o svom profesionalnom putu i iskustvu kao make-up artistica?

Moje ime je Ana Jelačić. Bavim se šminkanjem preko 3 godine, istovremeno se osećam kao da radim ovo čitav život, dok u drugu ruku ne znam kada je prošlo sve ovo vreme. U svet šminke sam ušla jako mala, a ovim poslom sam počela da se bavim već u svojoj 17. godini. Počela sam kao samouki šminker, iako iza sebe imam mnogo usavršavanja i radionica, nikada nisam pohađala baznu obuku. Drago mi je što je to tako i ne bih to menjala, ali ipak mislim da je to malo teži put i svim devojkama koje žele da se bave ovim poslom savetujem dobru baznu obuku. Mnoge stvari sam morala da shvatam sama kroz vreme i iskustvo, a mogao je to da mi objasni edukator u samom početku. Volim svaki deo svog puta u ovom poslu i smatram da sam brzo uspela da pridobijem poverenje klijenata i učenica.

Što vas je inspiriralo da se bavite make up-om i kako ste započeli svoju karijeru?

U sve ovo sam ušla poprilično spontano, oduvek mi je ovo bila želja, ali nikada nisam bila dovoljno spremna da zapravo počnem da radim. Sebi za rođendan sam odlučila da poklonim kurs usavršavanja kako bih se sama našminkala za svoj 18. rođendan. Mislila sam da će to imati samo tu jednu svrhu, nisam ni slutila da će mi taj kurs okrenuti život naopačke. Devojka koja mi je bila edukator na tom kursu, zapravo je bila ta koja je primetila moj talenat i na neki način me nagovorila da počnem da vežbam i kačim svoje radove. Da nije bilo nje, možda danas ne bih bila ovde gde jesam.

Koje tehnike make up-a su vam najdraže i zašto? Postoji li neka specifična stilistika koju preferirate?

Moja prva ljubav bila je šminka koja uključuje jake boje i komplikovane look-ove. S obzirom na to da to nije mnogo nosivo, najčešće radim razne varijacije izblendanog eyeliner-a. To je ujedno postao i jedan od mojih omiljenih stilova šminkanja. Volim oštre i jake ivice i jasno izdefinisane konture lica.

Kako pratite trendove u svijetu make up-a i kako ih implementirate u svoj rad?

U današnje vreme, trendovi se često menjaju, trudim se da ih uvrstim u svoj rad koliko mogu. Ukoliko mi se nešto ne dopada i ne uklapa se u moj stil rada, neću to ni raditi. Svaki klijent ima drugačiji ukus i ja sam tu da ispunim sve želje, ali ukoliko nešto nije moj stil, izbegavam da to kačim na svoje društvene mreže. Postoje neki trendovi koji su jako zastupljeni, a ujedno mi se i dopadaju, pa ih često i kačim, kao što su: glowy skin, izblendani eyeliner, mačkasta forma oka…

Koji su najčešći izazovi s kojima se susrećete na setu ili tijekom rada s klijentima, i kako ih prevladavate?

Najčešći izazovi su definitivno neadekvatan oblik kapka za određeni look koji klijent želi. Slažem se da svaki look može da se uradi na bilo kom obliku oka ili lica, ali isto tako mislim da određene tehnike ne izgledaju podjednako dobro na svakom obliku kapka. Ja se uvek potrudim da što detaljnije objasnim devojci kako će look izgledati na njenom obliku kapka, kao i da predložim neke druge varijacije šminke. Nikad neću odbiti da uradim bilo koju tehniku na nekome, ali uvek dam do znanja zašto mislim da bi trebalo malo da prilagodimo šminku njenom licu.

Što smatrate ključnim za postizanje savršenog make up-a, od pripreme kože do završnih detalja?

Za postizanje savršenog make-up-a ključna su preciznost, strpljenje i vežba. Sve se može naučiti, ali je potrebna velika istrajnost u ovom poslu. Većina look-ova ne izgleda dobro do samog kraja, kada se sve složi jedno uz drugo. Ključ za dugotrajnost šminke je priprema kože, mnogo važnija od fiksatora i setting sprejeva. Dok je ključ za estetiku i izgled šminke, mnogo vežbanja i preciznosti.

Kako odabirete proizvode koje koristite za svoj rad i imate li omiljene brendove ili proizvode koje smatrate najboljima?

Proizvode koje koristim biram isključivo po kvalitetu. Smatram da cena ne govori da li je proizvod dobar ili loš. Postoji mnogo proizvoda koji su mnogo jeftiniji od ostalih, a ujedno i mnogo bolji, dok naravno ima i skupljih, ali ipak sa razlogom. Nekada brendovi više naplate skupa pakovanja kao i ime brenda, dok proizvodi nisu visokog kvaliteta. U svojoj kolekciji imam proizvode svih cenovnih rangova i koristim isključivo ono što mi se dopada, bez obzira na cenu ili ime brenda. Dosta proizvoda čuvam jer su vrlo estetični i privlače pažnju, i mislim da mi šminkeri dosta proizvoda kupujemo samo zbog lepih pakovanja, jer toliko volimo šminku da postajemo kolekcionari lepih pakovanja. 🙂

Screenshot

Kako se nosite s različitim tipovima kože i zahtjevima različitih klijenata? Imate li neku tehniku koja je univerzalna za sve?

Tehnika koju koristim za šminkanje je manje-više univerzalna, prilagođavam je svakom obliku kapka i lica, kao i različitim teksturama kože. Pre nego što bilo koji proizvod ubacim u rad, dobro se upoznam sa njim: koje je teksture, nijanse, završnice i slično… Kada radim mahinalno, uzimam proizvode za koje smatram da su odgovarajući za određeni tip kože, jer sam dobro upoznata sa samim proizvodom.

S obzirom na to da se bavite make up-om na profesionalnoj razini, kako balansirate kreativnost i tehniku da biste zadovoljili klijentove zahtjeve?

Šminkanje je posao koji zahteva veliku kreativnost, jer svaki look treba da se prilagodi željama klijenta, kao i da se razlikuje od nekog prethodnog. Devojke često dolaze bez inspiracije za šminku, tu nastupa kreativnost i poznavanje samih tehnika. Smatram da nikada ne možemo uraditi dva potpuno ista look-a i uvek težim da svaki look ima nešto novo i posebno.

Koje savjete imate za ljude koji žele započeti karijeru kao make-up artisti, ili koji žele poboljšati svoje vještine u šminkanju?

Mislim da postoji bezbroj korisnih saveta za sve ljude koji ulaze u make-up svet, ali možda najvažniji je da ne odustajete! Sve će se uvežbati i naučiti, ali potrebno je mnogo truda, rada i vremena. Ne treba žuriti i ići korak unapred, sve ide svojim tokom.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here