Bez obzira da li odlazite na more ili na gradski bazen, vrlo je bitno da se zaštitite od štetnih UV zraka.
Lako je zapamtiti da se zaštitite kremom po tijelu, ali štitite li i usne? Evo zašto je bitno zaštititi i usne od sunca, i kako to učiniti?
Zašto zaštititi usne?
Usne imaju vrlo tanak sloj kože, zbog čega one automatski postaju ranjivije na opekotine od ostatka tijela. Donja usna može biti na nešto većem riziku zbog oblika i zato što je okrenuta prema gore. Opekotine od sunca na usnama posebno su bolne kad pokušate jesti ili kad se smijete. Teže opekotine mogu dovesti i do manjih, bijelih plikova napunjenih tekućinom.
Opekotine su samo kratkotrajna posljedica ako ne zaštitite usne. Stalne opekotine godinama mogu uveliko povećati rizik od razvoja karcinoma kože ili oralnog karcinoma na ili oko usana. Donja usna je opet na većem riziku; istraživanja su pokazala da su 12 puta veće šanse da će se razviti na njoj nego na gornjoj usni.
Kako zaštititi usne?
Jedna od najjednostavnijih stvari koje možete učiniti je nanijeti labelo s faktorom. Mnoga labela imaju faktor 15, što obično filtrira 93% štetnih UVB zraka. To je dobro, ali ako nađete labelo koje ima faktor 30 onda koristite njega. Faktor 30 filtrira oko 97% zraka. Nanesite labelo prije nego što izađete na sunce, i ponovno nanosite svako 2 sata otprilike (ili ako usne postanu mokre zbog pijenja, lizanja ili drugih faktora).
- Ne budite direktno na suncu kad je najtoplije doba dana (obično između 11 ujutro i 4 popodne)
- Nosite kapu
Ako ipak zadobijete opekotine na usnama izbjegavajte direktno sunce dok usne ne zacijele. U međuvremenu nanosite aloe veru ili topikalni protuupalni lijek. Ako osjetite oticanje ili bol, dobro bi bilo da posjetite doktora.