Pristupi, izazovi i trendovi u svijetu estetske medicine.
Intervju: Mladen Duduković, dr. med. spec. plastične kirurgije
Dr. Mladen Duduković, specijalist plastične kirurgije, rođen je i odrastao u Zagrebu, gdje je završio Medicinski fakultet. Njegova strast za hirurškim granama medicine dovela ga je do specijalizacije u plastičnoj kirurgiji, a značajan dio edukacije stekao je na prestižnoj bolnici Johns Hopkins u Baltimoreu. Danas, dr. Duduković vodi svoju polikliniku, gdje se fokusira na rekonstrukcijsku i estetsku kirurgiju, pružajući pacijentima visoko kvalitetne medicinske usluge. Uz njega, u timu poliklinike rade i dr. Hrvoje Kisić, te dr. Maja Malić. Njegova predanost stalnom učenju i usavršavanju čini ga jednim od vodećih stručnjaka u području plastične kirurgije, a njegov cilj ostaje unapređenje kvalitete života pacijenata kroz medicinske intervencije.
Usvijetu plastične kirurgije, gdje se stručnost i umjetnički izraz prepliću, dr. Mladen Duduković ističe se kao lider u svom polju. U ovom intervjuu, dr. Duduković dijeli svoje iskustvo, put prema uspjehu te izazove s kojima se svakodnevno susreće. Razgovaramo o najnovijim trendovima u estetskoj medicini, važnosti prirodnosti rezultata, kao i o kombiniranju kirurških i nekirurških zahvata. Njegova strast prema struci i posvećenost pacijentima pružaju nam uvid u to kako plastična kirurgija može transformirati živote.
Kako biste se predstavili čitateljima i opisali svoj put u plastičnu kirurgiju?
Ja sam Mladen Duduković, doktor znanosti i specijalist plastične kirurgije, rođen i odrastao u Zagrebu, gdje sam završio Medicinski fakultet. Oduvijek me zanimala medicina, posebno kirurške grane, što me motiviralo da se specijaliziram u plastičnoj kirurgiji. Radim s raznolikim pacijentima, pružajući im priliku da poboljšaju svoj izgled i kvalitetu života, fokusirajući se na njihove potrebe i želje. Uz klinički rad, aktivno se bavim istraživačkim projektima i edukacijom budućih liječnika, jer vjerujem da je kontinuirano usavršavanje ključno u ovom dinamičnom području medicine.
Kako ste se zainteresirali za plastičnu kirurgiju i što vas posebno privlači u estetskoj medicini?
Zainteresirao sam se prije svega za kirurške grane medicine jer se u drugim područjima ne bih mogao snaći.
Budući da se radi o vrhunskim medicinskim uslugama koje pružamo zdravim ljudima, moram priznati da mi se taj koncept više sviđa.
Možete li opisati svoj profesionalni put i najvažnije trenutke u karijeri?
Trenutak kada sam shvatio da želim postati plastični kirurg bio je presudan u mom profesionalnom putu, a dio svoje specijalizacije proveo sam u Americi, u najboljoj svjetskoj bolnici, Johns Hopkins, u Baltimoreu.
Koji su najveći izazovi s kojima se suočavate u svom radu kao estetski kirurg?
Izazovi su svakodnevni, a najveći su konstantno isporučivati najbolje moguće rezultate u cilju što većeg zadovoljstva pacijenata.
Kako ostajete u korak s najnovijim trendovima i tehnologijama u plastičnoj kirurgiji?
Jednostavno morate prihvatiti činjenicu stalnog učenja i usavršavanja. U plastičnoj kirurgiji, znanje se brzo mijenja, a nove tehnike i trendovi neprestano se razvijaju. Kada kirurg prestane učiti, oslanja se samo na svoje dosadašnje iskustvo, što nije dovoljno za ostati na vrhu.
Važno je pratiti najnovija dostignuća, razmjenjivati iskustva s kolegama i sudjelovati na stručnim skupovima. Kontinuirano učenje ključ je za pružanje vrhunske skrbi pacijentima.
Što je, prema vašem iskustvu, najvažniji faktor za uspješan rezultat podizanja lica?
Najvažnije je da rezultat bude prirodan i da lice ostane skladno nakon tretmana. Također, dugovječnost rezultata igra značajnu ulogu, jer pacijenti žele da njihova ulaganja u estetske zahvate donesu dugotrajne učinke.
Ključ je u postizanju ravnoteže između estetskog izgleda i funkcionalnosti, kako bi se osigurala zadovoljstvo i samopouzdanje pacijenata.
Možete li objasniti različite tehnike podizanja lica i koje koristi najčešće?
Aktualna tehnika je deep plane face lift, odnosno zatezanje dubljih slojeva lica, što je znanstveno dokazano kao superiornije u odnosu na prethodne SMAS tehnike ili tehnike koje su se fokusirale samo na zatezanje kože.
Kako odabirete najbolju tehniku podizanja lica za svakog pacijenta?
Najbolja je tehnika ona u koju ste sigurni i koja vam daje najbolje i dugoročne rezultate. Ne mijenjam tehniku za svakog pacijenta, ali svakome prilagodim potrebne manje zahvate koje dodajem glavnoj operaciji podizanja lica.
Koliko traje oporavak nakon zahvata i što pacijenti mogu očekivati tijekom tog razdoblja?
Za 2-3 tjedna pacijenti mogu biti dovoljno oporavljeni da se pojave u javnosti, iako ponekad vrijeme za potpuni oporavak tkiva može trajati i do 2 mjeseca.
Kako se rezultati podizanja lica mijenjaju s vremenom i koje su dugoročne posljedice?
Dugoročna posljedica su ožiljci koji se planiraju na “pametnim” mjestima kako bi bili što teže primjetni. Lice se nakon kirurškog zatezanja polako opušta, a vjeruje se da trajanje rezultata aktualne deep plane face lift tehnike može biti do 10 godina.
Postoje li specifične dobne skupine koje najbolje reagiraju na ovu vrstu zahvata?
Dokazano je da najbolje reagiraju klijenti u dobnoj skupini između 45 i 55 godina. Iako mnogi smatraju da je to prerano za face lift, upravo je ta dobna skupina najzahvalnija, jer rezultati budu zaista odlični i dugotrajni. Zabluda je da je face lifting operacija isključivo za treću životnu dob.
Kako savjetujete pacijente koji su zabrinuti zbog prirodnosti rezultata nakon podizanja lica?
Svi moji pacijenti prolaze obavezne konzultacije na kojima razmatramo najbolji modalitet za njihovo estetsko liječenje. Ako su prisutni primjetni znakovi opuštanja lica, kirurški je potrebno podići sve vektore, poput obrva, vanjskih očnih kutova i kutova usana. Ako podignete cijelo lice, rezultat će sigurno biti skladniji nego ako se fokusirate samo na jedan dio lica.
Što mislite o kombiniranju podizanja lica s drugim estetskim zahvatima, poput filera ili botoxa?
Danas je vrlo teško te stvari odvojiti, a u modernim kirurškim klinikama ti se zahvati često kombiniraju. Ne nužno u istom aktu, ali nakon face liftinga, održavanje svježine gornje trećine lica i dalje je poželjno, kao i briga o kvaliteti kože.
Koliko je važna priprema pacijenta prije zahvata i koje informacije pružate?
Bilo bi idealno da pacijenti prestanu pušiti mjesec dana prije operacija na licu, jer je potencijal cijeljenja kože kod nepušača znatno povoljniji.
Imate li iskustva s minimalno invazivnim tehnikama za podizanje lica? Koje su prednosti i mane?
Poznajem većinu minimalno invazivnih tehnika, poput podizanja lica nitima, filerima ili energetskim uređajima. Mana tih postupaka je što ih zaista ne možemo nazvati liftingom lica, a rezultati nisu usporedivi s kirurškima. Međutim, kod blažih znakova opuštanja lica, mogu biti dobro privremeno rješenje. Još jedna mana je kratkotrajnost rezultata, koja se kreće do nekoliko mjeseci. Prednost ovih tretmana je, naravno, to što su financijski povoljniji i što ne zahtijevaju značajan oporavak, niti ostavljaju kirurške ožiljke.
Kako se brinete za sigurnost pacijenata tijekom operacije podizanja lica?
Operacija se mora dobro isplanirati i ne bi smjela trajati dulje od 6-7 sati, kako pacijent ne bi bio dodatno ugrožen dugim ostankom u anesteziji. Kada operacija počne, ne moram brinuti, jer poznajem tehnike, a svaki član mog tima zna što radi.
Možete li podijeliti neka od najčešćih pitanja ili briga pacijenata u vezi s podizanjem lica?
Većina ljudi smatra da su premladi za zahvat u svojim 50-ima, a neki čak i u 60-ima, što naravno nije točno. Pacijenti se često boje da će izgledati promijenjeno. Kada im objasnim da je potrebno pristupiti cijelom licu radi skladnijih rezultata, ohrabre se, i upravo to i učinimo.
Što mislite o popularnosti nekirurških zahvata u estetskoj medicini?
U našoj klinici, naravno, izvodi se i mnogo nekirurških tretmana. Njihova popularnost kontinuirano raste, jer se informacije o njihovim prednostima i jednostavnijem izvođenju brzo šire. Smatram da ne može postojati vrhunska estetska klinika koja ne raspolaže velikim znanjem u minimalno invazivnoj estetskoj medicini, koja je danas apsolutni trend.
Koje nekirurške tretmane preporučujete za pacijente koji žele poboljšati svoj izgled bez operacije?
Ovisno o dobnoj skupini i stanju opuštenosti kože, moji pacijenti dobivaju objektivnu procjenu stanja svog lica u odnosu na njihove anatomske predispozicije. Uvijek im nudim najlogičniji i najpravovremeniji postupak.
Kako osiguravate sigurnost i kvalitetu tijekom nekirurških zahvata?
Kontinuiranim edukacijama i činjenicom da sam jedan od rijetkih internacionalnih trenera i opinion leadera za nekirurški program estetskih usluga dermalnim filerima i neurotoxinima iz naše regije.
Kakve savjete imate za one koji razmišljaju o estetskim zahvatima?
Prije nego što se odlučite na neki od estetskih zahvata, prvo proučite liječnika kod kojeg namjeravate otići, njegovu edukaciju i iskustvo u području koje vas zanima. Isprobajte jednostavnije postupke prije nego što se odlučite na radikalne promjene, i sigurno ćete biti zadovoljni.
Kako bi vas pacijenti opisali u jednom rečenici?
Nadam se da bi me opisali kao otvorenu i vedru osobu koja je u svakom trenutku sposobna dati objektivnu procjenu i ponuditi najbolje rješenje.
Što vas najviše ispunjava u vašem radu kao plastični kirurg?
Volim taj posao; dani mi i dalje prolete u trenu, i nemam stvarni osjećaj da moram raditi. I dalje uživam u svom poslu kao da se radi o hobiju.
Fotografije: Mladen Duduković