Naučni razlozi zašto je trening dobar za kožu

0

Otkrijte kako fizička aktivnost utječe na ćelije kože, smanjuje stres i poboljšava san – sve što podmlađuje vašu kožu.

Put do čiste i mlađe kože ne podrazumijeva samo odličnu rutinu njege. U pitanju je cijeli ‘asortiman’ onoga što jedete, kako smanjujete stres i vježbanje. 

O vježbi vjerovatno razmišljate kad želite ojačati srce, smanjiti kilažu, ali regularno kretanje također igra važnu ulogu u zdravlju i izgledu kože. Efekti koju su odmah vidljivi uključuju poboljšanu cirkulaciju krvi do kože i poboljšan protok limfe, zbog čega se smanjuju i otekline na očima. Opet, važno je napomenuti da vježba može pogoršati neka stanja poput ekcem ili rozaceu. 

Vježbanje može napraviti promjenu na koži na nivou ćelija

Svaka ćelija ima mitohondrije, motor ćelija. One proizvode hemikaliju poznatu kao ATP koja je gorivo za sve funkcije ćelije. ATP je potreban radi oporavka kože od oštećenja te čini vašu kožu mlađom, poput kolagena i hijaluronske kiseline. 

Vremenom i godinama, mitohondrije proizvode sve manje ATP-a, a još niti jedan lijek ili terapija se nisu pokazali korisnim kod povećavanja broja mitohondrija. Osim jedne: vježbanje. Istraživanje iz 2018. godine pod nazivom Aging Cell posmatralo je mišićne ćelije kod starijih muških i ženskih biciklista, te otkrilo da su istog kvaliteta kao i kod osobe koja je deceniju mlađa. 

I dok su ove studije fokusirane na izgled i funkciju mišića, a ne na kožu, njihovi zaključci ukazuju na to šta se može dogoditi s našim tenom u pogledu vježbanja i starenja. Dokazano je da vježba poboljšava funkciju mitohondrija, posebno u skeletnim mišićima. Ne znamo sa sigurnošću da utječe na mitohondrije kože, ali je moguće. 

Vježba ima indirektan efekat na starenje kože boljim snom i manjim količinama stresa 

Jeste li se ikad osjećali posebno dobro nakon treninga? Možda se sretni jer ste završili s trčanjem na traci, ali je vjerovatno u pitanju proizvodnja endorfina, hormona zbog kojeg se osjećamo dobro. U suštini, ovi endorfini pričaju s vašom kožom. Koža ima receptore za endorfine, a oni na kožu utječu na način koji nama nije u potpunosti jasan, ali se čini beneficijalan. Naučno je dokazano i da vježbanje smanjuje efekte stresa, te smanjuje nivo stres-hormona kortizola i adrenalina. Iako je stres nemoguće izbjeći, hronični stres nije zdrav ni za kožu ni za ukupno zdravlje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here