Kod estetskih korekcija vrlo je bitna umjerenost i prirodan izgled, kao i izvođenje istih isključivo od strane educiranih doktora.
Intervju: Pamela Tadić – doktor dentalne i estetske medicine
Dr. Pamela Tadić završila je Medicinski fakultet Sveučilišta u Mostaru kao prva generacija doktora dentalne medicine. Tijekom svog šestogodišnjeg studija razvila je poseban interes za estetiku, što ju je potaknulo da se fokusira na područje estetske medicine odmah nakon završetka fakulteta.Kako bi stekla dodatno znanje i iskustvo, dr. Tadić sudjelovala je na brojnim edukacijama i kongresima vodećih stručnjaka u estetskoj medicini, održavanim u Sarajevu, Banja Luci, Zagrebu i Beogradu. Njezina strast prema estetskim korekcijama omogućila joj je da se specijalizira u radu s hijaluronskim filerima i botoksom, gdje je stekla reputaciju kao stručnjak posvećen prirodnom izgledu i sigurnosti svojih pacijenata. Dr. Tadić smatra da je ključ uspjeha u estetskoj medicini umjerenost i individualni pristup svakom pacijentu. Njezina filozofija rada oslanja se na stvaranje prirodnih rezultata, uz naglasak na edukaciju pacijenata o mogućnostima i očekivanjima. Pored svakodnevnog rada s pacijentima, dr. Tadić aktivno sudjeluje u dodatnim edukacijama i usavršavanjima, kao i razvoju inovativnih pristupa u estetskoj medicini. Uvjerena je da kontinuirano učenje i usavršavanje doprinose ne samo njezinom profesionalnom razvoju, već i zadovoljstvu pacijenata.
U svijetu estetske medicine, gdje su želje za poboljšanjem izgleda sve prisutnije, razgovor s vrhunskim stručnjakom može donijeti nova saznanja i razumijevanje o ovoj temi. Dr. Pamela Tadić, specijalistica za hijaluronske filere i botoks, nudi jedinstveni pristup koji se temelji na prirodnom izgledu i sigurnosti pacijenata. U ovom intervjuu, otkrivamo njene početke u estetskoj medicini, filozofiju rada i savjete za one koji razmatraju estetske korekcije. Upoznajte se s dr. Tadić i saznajte što je sve potrebno za postizanje željenih rezultata u svijetu ljepote.
Estetske korekcije više nisu tabu tema, a smatra se da svatko tko želi ispraviti nesavršenosti na licu treba imati mogućnost to učiniti. Ipak, ključno je raditi s kvalificiranim stručnjacima i koristiti visokokvalitetne materijale kako bi se postigao željeni rezultat. Što vi mislite o ovom pristupu?
Ne bih se složila da estetske korekcije nisu više tabu tema kod nas. Nažalost, mnogi pacijenti se boje osude okoline, te estetske korekcije i dalje skrivaju. Osobno mislim da je privatnost izrazito bitna, te na svojim fotografijama nikad ne otkrivam lice pacijenta baš iz tih razloga. Danas na tržištu postoje brojni materijali, te se pacijenti vrlo lako izgube u ponudi mnogobrojnih hijaluronskih filera.
Ono što bih izdvojila kao najbitniju stavku je to da je preparat kojim se radi odobren od strane “Agencije za lijekove i medicinska sredstva BIH” što svaki pacijent može samostalno provjeriti. Tretman koji se izvodi od strane educiranog stručnjaka, doktora, koji se bavi estetskom medicinom i koji koristi odobrene preparate ne može biti jeftin.
Da li postoji starosna granica za upotrebu botoxa i filera?
Minimalna starosna granica za upotrebu hijaluronskih filera i botoxa je 18 godina. Osobno ne preferiram raditi pacijente ispod 25 godina, budući da smatram kako im ove intervencije nisu potrebne u toj dobi. Izuzev, ako se radi o izrazito tankim, skoro nevidljivim usnama koje jako narušavaju samopouzdanje mladih žena.
Maksimalna starosna granica je individualna, te je na doktoru da procijeni jesu li za njegovog pacijenta starije dobi primjereniji neinvazivni estetski tretmani ili je za zadovoljavajuće rezultate ipak potrebna estetska operacija.
Što sve možemo korigirati hijaluronskim filerima?
Hijaluronskim filerima možemo korigirati skoro sve na licu uz pravilnu indikaciju. Najpopularnija korekcija su svakako usne. Zatim slijede nazolabijalne bore, jagodice, brada, čeljust, nos, podočnjaci…
Kako se ponašati nakon tretmana?
Svojim pacijentima uvijek naglasim kako su upute nakon tretmana izrazito bitne, te o njima uvelike ovisi konačan izgled. Sa svakim pacijentom upute detaljno prođem usmeno prije zahvata, također ih dobiju i u pismenoj formi. Kao najbitnije izdvojila bih da je potrebno uzeti u obzir vrijeme oporavka koje je individualno za svakog pacijenta, a u prosjeku traje nekoliko dana. 24 h nakon tretmana nije preporučeno stavljati šminku, pušiti i piti alkohol.
Također, tretirana regija se mora održavati čistom u sljedećim danima, te se ne preporučuju pretjerane aktivnosti, sauna, solarijum i izlaganje suncu.
Svojim pacijentima uvijek savjetujem u koliko je moguće, da prvih 2-3 dana od korekcije uspore sa društvenim obvezama i fokusiraju se na oporavak.
Kao nedostatak ovog tipa korekcija, mnoge žene navode kratkotrajnost efekta. Koliko možemo očekivati da traje efekt pomlađene kože ili punih usana?
Uvijek kažem ako je korekcija dobro urađena i pacijent je zadovoljan to će trajati kraći vremenski period, no u koliko je loše urađena i dođe do migracije filera, a pacijent je nezadovoljan, to će trajati puno duže. Općenito gledajući, prva korekcija filerom traje najkraće, zato su potrebne obnove s vremena na vrijeme. Usne u prosjeku traju 6-12 mjeseci, dok korekcije kod kojih se filer aplicira direktno na kost kao što su nos, brada, jagodice i sl. traju puno duže.
Možemo očekivati da će učinak pomlađene kože raznim skinboosterima, biorevitalizatorima i mezoterapijama trajati 6-9 mjeseci, te su ovo idealni tretmani s kojima ne možete pretjerati.
Trajanje učinka botoxa je u prosjeku 4-6 mjeseci.
Zašto se usne u 40-ima popunjavaju posve drugačije nego u 20-ima?
Iz vrlo jednostavnog razloga, po prirodi volumen usana nam se s godinama smanjuje, tako je potrebno i korekciju usana prilagoditi dobi u kojoj se pacijentica nalazi.
Ono što je primjereno za mlađe osobe, kao što su naglašenije, voluminoznije usne koje su u skladu s mladalačkim izgledom i jedrim licem, ne može biti primjereno za pacijentice u srednjim godinama budući da bi izgledalo neprirodno i umjetno.
Usne pacijenticama u 40-im godinama jako volim raditi, budući da im dadnu trenutačnu svježinu i pomlađen izgled. Međutim, korekciju je potrebno uraditi suptilno, prirodno, u skladu s godinama i ne pretjerivati s količinom filera.
Koliko je teško pomiriti očekivanja klijenata – i realne mogućnosti kad je izgled u pitanju?
U koliko se temeljito odrade konzultacije, lako. Ponekad mi termin konzultacija traje više nego termin samog tretmana. Često pacijenti dođu s pogrešnim uvjerenjima o hijaluronskim filerima, najčešće je u pitanju zabluda o potrebnoj količini filera za određeni rezultat.
Na konzultacijama pacijentima uvijek jasno dadnem do znanja koji se rezultat može postići s određenom količinom filera uz što prirodniji izgled. Individualnim pristupom svakom pacijentu postignem najbolji mogući rezultat koji je u skladu s pacijentovim željama i mom stručnom mišljenju. Nerijetko nakon tretmana dobijem poruke od pacijentica kako im je ipak drago što su me poslušale, iako su prvotno došle sa drugačijom zamisli.
Koliko u estetskoj medicini do izražaja dolazi vaša kreativnost i osjećaj za estetiku?
Smisao za estetiku je ključni dio uspjeha doktora koji se bavi estetskom medicinom. Prije odluke kojem doktoru/doktorici se prepustiti u ruke, potrebno je pogledati slaže li se njegovo/njeno poimanje estetike s Vašim.
Osobno, svojim pacijentima uvijek savjetujem decentne korekcije uz naglasak na prirodan izgled. Ponavljanjem istih, kroz određeni period možemo dobiti pravu transformaciju bez da je okolina primjetila svaku korekciju. Modeliranje nečijeg lica hijaluronskim filerima je svakako oblik umjetnosti gdje kreativnost pojedinca dolazi do izražaja, stoga svog doktora birajte mudro.