Kao najvažnije prednosti trajne šminke u odnosu na klasičnu, istakla bih praktičnost i uštedu vremena, kao i mogućnost da se izgleda lijepo u svakom trenutku.
Intervju: Marijana Stanojević – profesor razredne nastave i profesionalni šminker
Marijana Stanojević rođena je u Beogradu i stručnjak je u oblasti trajne šminke, uz obrazovanje kao profesor razredne nastave. Tokom studija otkrila je strast prema šminkanju, upisavši prvi kurs za profesionalne šminkere. Radila je u inostranstvu, gdje je stekla iskustvo i usavršila tehnike poput microbladinga i Powder brows. Nakon povratka u Beograd, fokusirala se na trajnu šminku, a njena posvećenost struci rezultirala je nagradama na prestižnim takmičenjima. Marijana edukuje nove stiliste, pomažući im da razviju svoje veštine i samopouzdanje u industriji ljepote.
Marijana Stanojević predstavlja savremenu viziju ljepote, spajajući pedagoške vještine s umjetničkom kreativnošću u oblasti trajne šminke. Njena strast prema šminkanju i želja da unaprijedi samopouzdanje drugih doveli su je do uspjeha u industriji. Kao profesionalni šminker s bogatim iskustvom i brojnim nagradama, Marijana inspirira buduće stiliste kroz edukaciju i mentorstvo. U ovom intervjuu, istražujemo njen put, izazove i strasti koje je oblikuju kao vrhunsku stručnjakinju.
Marijana, mogli biste li nam ukratko ispričati o svom profesionalnom putu i ključnim iskustvima koja su vas oblikovala kao stručnjaka u svom polju?
Rođena sam u Beogradu, a po struci sam profesor razredne nastave. Tokom studija upisala sam svoj prvi kurs za profesionalne šminkere. Šminkanje nisam doživljavala kao posao, nego kao potrebu da izrazim svoju kreativnost i da usrećim klijenta, te je moj put prirodno nastavio u tom pravcu, što je dovelo do daljih usavršavanja i inostranih edukacija. Nekoliko godina sam provela u inostranstvu i stekla neprocenjivo iskustvo radeći u bjuti industriji. Poslednjih pet godina živim i radim ponovo u Beogradu, s tim što je od tada moj fokus postao trajna šminka.
Možete li nam reći nešto više o svom iskustvu u području trajne šminke?
Za vreme mog boravka u inostranstvu, završila sam svoju prvu edukaciju za Powder brows. Nakon mog povratka u Srbiju usledile su edukacije za microblading tehniku i druge inovativne tehnike trajne šminke obrva. Ulazim puno u svoje edukacije i konstantno usavršavam svoja znanja, posećujem kongrese trajne šminke, a ove godine su stigle i prve nagrade na takmičenjima za trajnu šminku obrva.
Što vas je inspiralo da se bavite edukacijom i tretmanima trajne šminke?
Inspiriše me želja da pomognem drugim ženama da se osećaju bolje, lepše i da imaju više samopouzdanja. Takođe, inspiraciju crpim iz strasti prema estetici i umetnosti, kao i potrebe da se kreativno izrazim. A kao diplomirani profesor razredne nastave, spontano se javila potreba i želja da dugogodišnje stečeno znanje i veštine prenosim na druge.
Koje su glavne prednosti trajne šminke u odnosu na klasičnu šminku?
Kao najvažnije prednosti trajne šminke u odnosu na klasičnu, istakla bih praktičnost i uštedu vremena, kao i mogućnost da se izgleda lepo u svakom trenutku, bez brige o crtanju obrva, usana ili izvlačenju eyelinera. Trajna šminka nije luksuz, već potreba savremene žene.
Kako izgledaju vaši edukativni programi za nove stiliste? Što sve obuhvaćaju?
Postoji nekoliko tipova edukacija, od baznih za studente bez ikakvog predznanja, do perfekcionih za one koji već u poslu žele da unaprede svoj rad. Preferiram rad u malim grupama kako bi se maksimalno posvetila polaznicima. Program obuhvata teorijski i praktičan rad na modelu. Nakon završene edukacije, vežba i sticanje iskustva tek počinje i od presudnog je značaja mentorska podrška studentima na početku u njihovom samostalnom radu.
Koje su najčešće zablude koje ljudi imaju o trajnoj šminki?
Najčešće zablude vezano za trajnu šminku jesu da će rad izgledati veštački kao tetovaža, te da će trajna šminka promeniti boju, kao i da pojedine tehnike ostavljaju ožiljke. Tačno, sve ovo možete dobiti ukoliko vas tretman izvodi needukovano i nestručno lice.
Kako birate materijale i boje za tretmane? Postoji li posebna metodologija?
Kada su u pitanju materijali za rad, najbitnije je da su od priznatih proizvođača koji su prošli sve kontrole kvaliteta u odgovarajućim ustanovama. Kroz dugogodišnje iskustvo isprobala sam mnoge proizvođače. Pigmenti se najčešće mešaju kako bismo postigli što približniju nijansu. Kada je obrva u pitanju, uvek prvo posmatramo boju prirodnih dlaka, ukoliko ih klijent ima. Kada je klijent bez dlaka, usklađujemo boju sa prirodnom bojom kose.
Koliko je važna obuka i certifikacija u ovoj oblasti? Koji su ključni faktori koje bi budući stilisti trebali razmotriti?
Kvalitetna bazna obuka može biti od velikog značaja za uspeh studenta u svetu trajne šminke. Prilikom odabira edukatora, potrebno je istražiti recenzije i iskustva drugih. Kvalitetna obuka obuhvata teorijski i praktičan rad na modelima i podršku mentora nakon edukacije. Student nakon završene edukacije nema nikakvog iskustva, te mu je mentorstvo od ključnog značaja.
Možete li podeliti neka iskustva klijenata koji su prošli kroz vaše tretmane? Kako su se osećali nakon toga?
Svake dnevno dobijam poruke zadovoljnih klijenata, a najčešće se odnose na to da im je život u velikoj meri olakšan, da se bude lepe i da imaju više samopouzdanja nakon ovih tretmana.
Koji su rizici ili nuspojave tretmana trajne šminke i kako ih minimizirate?
Na prvom mestu su bezbednost i zdravlje klijenta, te kako bi sprečili unošenje infekcije u organizam predmetima i materijalima koji dolaze u kontakt sa krvlju, neophodna je sterilizacija instrumenata i zaštita materijala folijama. Svaki umetnik trajne šminke treba biti savestan, i da nosi rukavice, da koristi jednokratne igle i da redovno održava higijenu prostora. Na drugom mestu, rizici su oni estetske prirode u vidu nekvalitetno aplikovanih radova, te apelujem na edukacije i puno vežbe.
Kako se brinuti o trajnoj šminki nakon tretmana? Postoje li specifične preporuke za njegu?
U zavisnosti od tehnike rada i regije, kao i od tipa kože, potrebno je ispoštovati određenu postretmansku negu nakon tretmana trajne šminke. Klijenti dobijaju jasna uputstva kako da neguju trajnu šminku. Neophodno je izbegavati direktno izlaganje suncu, kupanje u moru i javnim kupalištima i prekomerno znojenje minimum prvih nedelju dana. Takođe, potrebno je izbeći agresivne tretmane lica i botoks u regiji cela 4 nedelje nakon. Nemojte biti nestrpljivi, sačekajte da koža odradi svoj proces nakon rada.
Da li se trendovi u trajnoj šminki mijenjaju i kako ih pratite?
Trendovi se menjaju munjevitom brzinom za sve, pa i za trajnu šminku koja ide u pravcu sve veće prirodnosti. Ukoliko pogledamo unazad stare tetovaže obrva, lako se da uočiti da danas imamo dosta prirodnije tehnike za koje se i ne primeti da su urađene, već imaju za cilj da suptilno naglase vašu lepotu i olakšaju vam život.
Kakve su vaše prognoze za budućnost trajne šminke? Da li očekujete nove tehnike ili proizvode?
Očekujem razvoj novih tehnika i novih materijala za trajnu šminku koje će pružiti još prirodniji izgled.
Koji su vašI savjeti za osobe koje razmišljaju o prvom tretmanu trajne šminke?
Savetovala bih sve one koji se tek odlučuju za svoj prvi tretman da se dobro raspitaju i odu kod stručnih i edukovanih artista sa iskustvom, da ne štede novac za nešto što će godinama posle nositi na svom licu.
Greške posle mnogo skuplje koštaju. Ukoliko klijent spada u onu grupu kojima je bol prepreka, svet trajne šminke je toliko napredovao da se nove tehnike izvode nežno I površinski i uz primenu anestetika bol je sveden na minimum.
Kako se vaš pristup razlikuje od drugih u industriji? Što vas izdvaja?
Pristup je individualan, a posvećenost svakom klijent je maksimalna kako bi se dobio najkvalitetniji mogući tretman jer zadovoljstvo i sreća klijenta su moj cilj. Pratim trendove I kostantno se usavršavam, ali ne radim po svaku cenu ako smatram da osobi nešto ne pristaje I odudara dosta od njene prirode. Trendovi prolaze, a ipak je prirodnost večna.
Imate li neku nagradu ili priznanje u svojoj karijeri koje biste istaknuli? Kako vam je to iskustvo pomoglo u daljnjem radu?
Moje najveće nagrade su zadovoljni klijenti koji me preporučuju dalje I ukuzaju mi iznova poverenje, a ove godine su stigla i zvanična priznanja na internacionalnim kongresima i takmičenju trajne šminke u Bosni i Srbiji. Osvojila sam dve prve nagrade u kategoriji Microblading obrva, što me je plasiralo dalje na svetsko takmičenje na Kipru, za koje se trenutno pripremam.
Na kraju, imate li neku poruku ili savjet za naše čitatelje koji razmišljaju o trajnoj šminki?
Ukoliko želite da trajna šminka bude vaša buduća profesija, poželjno je posvetiti joj se maksimalno i odvojiti u početku dosta vremena za vježbanje , jer samo na taj način može se zagarantovano doći do rezultata. Takođe, neophodne je usavršavati se, pratiti trendove i ići u korak sa vremenom kako bismo bili što bolji u ovom poslu.