I kako da boja traje duže?
Nakon mjeseci, čak i godina iste beauty rutine farbanje kose može biti zabavna promjena. Da bi vaša nova frizura trajala, evo šta biste trebali izbjegavati nakon što izađete iz salona.
Šamponiranje dan nakon farbanja
To je jedna od najčešćih grešaka. Pričekajte puna 72 sata prije nego što kosu operete šamponom, jer kutikuli treba bar tri dana da se zatvori.
Farbanje preko svježe ofarbane kose
Ako niste zadovoljni svojom bojom, samo ćete je još više uništiti ako nešto budete sami pokušavali. To će isušiti vašu kosu. Ne bojte se obratiti stručnjaku koji će vam pomoći.
Često pranje kose
Najveći neprijatelj boje je voda. Hemikalije u farbama čine kosu ranjivijom na efekte vode. To ne znači da se ne smijete tuširati, samo izbjegavajte ekscesivno ispiranje. Nakon što je našamponirate jednostavno nagnite glavu prema nazad i pustite vodu da teče nekoliko minuta.
Ispiranje vrućom vodom
Promijenite temperaturu vode na mlako ili hladno kad ispirete kosu. Vruća voda isušuje dlaku i izvlači vlažnost iz nje, a samim tim i farbu. Što je toplija voda, to je brži gubitak boje.
Nekorištenje balzama na ofarbanoj kosi
Ofarbana kosa je više suha i britka, zbog čega je bitno da koristite masku ili balzam za obojenu kosu. To stvara zaštitni sloj što sprječava isušivanje ili ispiranje boje.
Grubo sušenje peškirom
To će skinuti boju i učiniti da krajevi izgledaju suho. Lagano tapkajte kosu da izbacite viška vode i pustite je da se sama osuši (koliko je moguće).
Korištenje vrućih aparata (figaro, pegla, fen)
Obojena kosa je izloženija vrućini. Da ne biste spržili kosu nanesite sprej za zaštitu od vrućine prije nego što počnete uvijati kosu.
Izbjegavanje hidratiziranja i štićenja kose
Posebno u ljetnim periodima obojena kosa postaje suha i britka, lomljiva i bez sjaja. Stavite masku s dubokim hidratiziranjem ili uljni tretman (kokos, avokado, itd). Ostavite 30 minuta ili preko noći za najbolje rezultate.